top of page

הבלוג של קלוצמן

מה ההבדל בין בירה תוצרת הארץ לבירה בחו"ל?

כאשר טל ברודי האגדי הצהיר ש"אנחנו על המפה, לא רק בספורט, אלא בהכול", יש להניח שהוא לא התכוון לתעשיית הבירה של ארצנו. אלא ש-40 שנה אחרי שצסק"א אכלה אותה, מדינת ישראל יכולה להתגאות לא רק בהייטק ובתפוזים שלה, אלא גם בתעשיית הבירה האיכותית, הטעימה והמיוחדת במינה שלה. במה שונה בירה תוצרת הארץ מזו המיוצרת בארצות הגולה? את זאת תבינו מייד.


ההיסטוריה של הבירה – אלפי שנים של שיכרון חושים

למעלה מ-5,000 שנה חלפו מאז החלו במצרים העתיקה לייצר ולשתות את המשקה שעתיד לכבוש את העולם. מאז ועד היום חלו שינויים רבים בתהליך ובתוצר הסופי, כשהיצירתיות הישראלית אחראית למהפכה משל עצמה, בעיקר בעשור האחרון. הדבר מתבטא במותגי בירה ישראלית רבים שגורמים לכל לגימה להפוך לחוויה מיוחדת במינה. מה כל כך מיוחד בבירה "כחול לבן", אתם שואלים? ובכן, באופן כללי, בירה מיוצרת בתהליך בישול איטי אשר עיקרו טמון בתסיסה של מגוון צמחים ובראשם שעורה, שיבולת שועל ודגנים למיניהם. כך יוצרו מיטב הבירות הבינלאומיות לאורך שנים וכך נולדה קשת רחבה של סוגי בירות – לאגרים, בירות חיטה, בירות אייל, בירות לבנות ועוד.


הרוח הישראלית מפציעה פעם נוספת

כבודם של מותגי הבירות מעבר לים במקומם מונח, אך הראש היהודי המבריק שלאורך דורות ממציא לנו פטנטים, בשילוב החוצפה הישראלית החיובית הידועה, גרמו למומחי הבירה בישראל לחשוב על שינוי מרענן – ייצור בירות מפירות הדר, דוגמת תפוז דם, ברגאמוט ועוד. בשמיעה ראשונית ניתן היה לחשוב שהחבר'ה עם הרעיון שתו, איך לא, יותר מדי בירות, אך הזמן החולף חשף את הפוטנציאל האדיר של בירה כחול לבן, שמצליחה להפחית במרירות המפורסמת המרתיעה אנשים רבים, ובד בבד, לייצר קורטוב בריאותי במשקה שנחשב (ולא ממש בצדק) לאחד מסמלי ההשמנה המודרנית (מי אמר "כרס בירה" ולא קיבל?..)


הבדלים נוספים שעושים את כל ההבדל

אז אחרי שעמדנו על ההבדל המרכזי בין בירה ישראלית משובחת לשאר מותגי הבירה בעולם – הרכיבים המרכזיים בייצור, הגיע הזמן לעמוד על הבדלים נוספים הקשורים לתהליך הייצור עצמו:

  • כאן ועכשיו – בניגוד ליין, אשר כידוע משתבח עם השנים, בירה טובה היא כזאת שפער הזמנים בין הייצור שלה לשתייה שלה נמוך באופן יחסי. אור, חום וחמצן – כולם פוגעים באיכות שלה לאורך זמן. בירה אשר יוצרה בקצה השני של העולם, עד לרגע שתגיע לכוס המשקה שלכם, תעבור תהליכים שונים שנועדו לשמרה לאורך זמן (בראשם פסטור וסינון נוזלים), אשר פוגעים באיכותה וטעמה. לא כך פני הדברים עם בירה תוצרת הארץ, שמיוצרת 80 ק"מ מכם וכעבור שבועיים אתם לוגמים ממנה בהנאה.

  • ייצור המוני מול ייצור מצומצם – מרבית הבירות הישראליות מיוצרות באופן מצומצם יחסי, ברוח הבוטיק. הדבר מאפשר ליצור התאמה מדוייקת לחיך הישראלי, עם טעמים שכולנו אוהבים. לעומת זאת, מותגי ייצור הבירות הגדולים מעבר לים, מספקים מיליוני ליטרים של משקה מדי חודש לכל העולם, ועל כן מנסים להגיע לטעם אחיד שמרבית האנשים אוהבים. הדבר גורם לבירות הפופולאריות להיות בעלות טעם די זהה ובלי שום ייחודיות שניתן לציין.


עוד סיבה לבחור בבירה ישראלית היא כמובן ההשקעה בתעשייה הישראלית – בירה תוצרת הארץ היא כזאת שמספקת במישרין או בעקיפין פרנסה למאות ואף אלפי עובדים ישראלים. חקלאים, עובדי ייצור, שילוח ועוד. אז כשאתם נהנים מהטעם, אתם תורמים למדינה היפה שלנו.


אז בפעם הבאה, רק בירה ישראלית! תבלו!bottom of page